Çukur Taban (Pescavus)

PES CAVUS (YÜKSEK KAVİS) NEDİR ?

Ayak iç kavisinin normalden daha yüksek olmasına verilen isimdir .Çukur ayak olarakta bilinmektedir, ayak kavisinin yüksek olması ayağın yaylanma kabiliyetini azaltmaktadır. Düz tabandan daha şiddetli ağrılara yol açabilmektedir , diz ve kalça problemlerininde ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Orta kavisin çok yüksek olması kaynaklı ayak yan kısımları daha çok kullanılmakta 1. ve 5. tarak kemiklerinin altında nasır oluşumu, ayak bileğinde kolay burkulmalar, kaval kemiğinde ağrı, ön diz ağrısı gibi şikayetleri ortaya çıkartmaktadır.

PESCAVUS TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Yapılan muayene sonrası hastanın esnek yada sert çukur taban deformitesine sahip olmasına bağlı ilk önce yürüme analizi yapılarak kişiye özel tabanlıklar üretilmeli ve dengeli basış sağlanarak yük aktarımı bölgelere eşit iletilmelidir, böylece şikayetlerin gitmesi hedeflenilir. Şikayetlerin devamı halinde cerrahi müdahale uygulanması gerekebilmektedir. Esneme egzersizleri ile rahatlatma sağlanmaktadır.

Genetik olarak bireylerde ortaya çıkabilmesinin yanında ayak yapısının bozulması sonucu ortaya çıkabilmektedir.En yüksek oranla pes cavus nörolojik rahatsızlıklardır. Nörolojik olarak incelenme sebebi ayak ve parmaklarda bulunan sinirlerin yapısında bozulmalar meydana gelmesidir.

PES CAVUSTA TABANLIK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Düzeltilmiş postür ve dinamikte bunun eşit şekilde götürülmesini sağlamak kemik ve tendonlara yüklenen ağrı ve baskıları azaltır.  Hareket kontrolü ve dengeyi düzelterek ayak ön kemik ve dış duvarındaki ekstra zedelenmeyi engeller.Bu koruma stres krığı riskini de azaltmaktadır. Ayağın şeklinin ekstra bozulmasını engellemekte pes cavus kaynaklı oluşmuş ise çekiç parmak (eğri parmaklar) ve  pençe parmak (yumruk gibi sıkılmış parmaklar) yapısını ilerlemesi durdurularak yük parmak uçlarına da iletilerek hareketin sağlanması gerekmektedir.