Ayak Analizi ve Tabanlık Merkezi 

Yürüme Bozukluğu ve Yürüyüş Analizi 

 Günümüzde hemen hemen herkeste olan yürüyüş problemleri önemsiz gibi gözüksede bir çok probleme kapı açmaktadır. Yürüyüş bozukluğu bazen dışarıdan fark edilebilse de çoğu zaman normal veya problem yok gibi gözükebilir. Kişinin yürürken denge açısının problemli olduğu dışarıdan anormal olarak gözükebilen bir durum olarak değerlendirilmektedir. Geçmişte tedavisine çok önem verilmemiş olsa da günümüz teknolojisinde uzman bakış açısı ile probleme yönelik çözüm mümkündür. Yürüme, denge ve duruş bozuklukları özellikle gelişim çağında, boy uzama evresinde, hayat kalitesini ve geleceğini etkilemektedir. Bununla beraber düşme sıklığı meydana getirmektedir. Yürüme bozuklukları bazen bir hastalık sonucu meydana gelirken bazen de bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Küçük yaşlarda meydana çıkmaya başlayan yürüme bozukluğu kas iskelet sistemini bozabilmekte veya başka bir sebep ile bozulan kas iskelet duruş bozukluğunda çoğu zaman yürüyüş ve denge kontrolü sağlanması destekleyici kısmen de tedavi edici olarak ortaya çıkmaktadır.

-YÜRÜME BOZUKLUKLARI NEDENLERİ;

-Nörolojik Bozukluklar

-Düz Taban (Pes Planus)

-Çukur Taban (Pes Cavus)

-Parantez veya X Bacak Sendromu

-Kalıtsal Yatkınlıklar 

-Anne Karnı Duruşu

-Yanlış Ayakkabı Kullanımı 

-Kısmi Felç - İnme

-Ayak ile İlgii Hastalıklar

-Artrit 

-Kas Tendon Yetersizliği

-Omurga ve Kalça Kaynaklı Problemler 

-Travmalar Geçirilen Kaza... vb) sebepler olabilmektedir.

 Tüm yükümüzü taşıyan ayaklardır; ayak tabanı ve bilek eklemi ise değiştirilemeyen tek noktadır vücut rotasyonlarını bu sabitleyici ile ayarlamaktadır. Ayağımızda hangi bölgeye ne kadar yük verdiğimiz en önemli detaylardan birisidir yük yönünün fazla olduğu tarafa doğru omurga dahil denge kurmakta ve yükün fazla verildiği tarafta diz, kalça, ayak tabanı ve omurga rotasyonu dahil ekstra risk altına girerek ekstra zedelenmelere sebep olmaktadır ve vücut bir robot gibi çalışarak riskin fazla geldiği yerde dengesini korumak için başka bir noktayı bozmaktadır. Örneğin sağ sol dengeniz yük değeri cinsinden %50 - %50 olması gerekirken sol tarafa verdiğiniz yük %70 ve ön arka dengesinde yine %50 - %50 vermeniz gereken yük arka tarafta %65 kendinizi hem sola hem arkaya doğru zorlayın sol kalça ve omurganızda bir ağrı hissedeceksiniz belli bir süre bu şekilde durduktan sonra ise sol topuğunuda ağrı oluşmaya başlayak , bir de bu şekilde yürüdüğünüzü düşünün bir süre sonra denge kaybı oluşmaya başlayacak sendelemeler ve ayak altı sürtmeler oluşmaya başlayacak ve sol omzunuzu daha aşağıda hissetmeye başlayacaksınız . Şimdi birde parfümü ilk sıktığınız anı düşünün çok güzel ve yüksek notadan koku alma ile başlarsınız yarım saate yakın burun kokuya alıştıkça zaman içerisinde almamaya başlar çünkü alışıştır . Yürüme de ilk verdiğimiz örnekten vücudunuzun buna alıştığını ve o yüzden şimdiki zorlamanız kadar sizde ağrı yapmadığını varsayabilirsiniz belki bu ağrılarınız var belkide bu ağrılara ve dengesiliğe vücudunuz alıştı yürüme analizi bu yüzden önemlidir. 

Yürüme analizi bilgisayarlı ve sensörlü taban desteği ile static olarak denge durumunda ne tarafa ne kadar yük verdiğinize baskının nerede yoğunlaştığına herhangi bir düz taban - yüksek taban olup olmadığına,  dinamik olarakta yürürken ve koşuda hangi fazda içe - dışa basma olduğuna topuktan başparmağa kadar yük geçişinin olup olmadığına yürüyüş ve koşuda dengenizi sağlayıp sağlayamadığınıza ekstra rotasyonlarınızı hesaplamaktadır. Yürüme analizine ekstra kameralar bağlanarak bilek eklem diz ve postür hareketleriniz izlenip veriler ve uzman görüş inceleme kişiyi değerlendirmesi ile de bu veriler doğrultusunda gerekli rotasyon hatları oluşturularak önce raporlama daha sonra tasarım ve en son tabanlığı basma aşaması ile işlemler devam etmektedir. Yine bir örnek vermek gerekir ise diş teli mantığı olarak düşünelim bu sefer dişler değil kaslar olması gerekende mecbur bırakılarak dengeye sokulmaktadır.

Uzman Ekip, Son Sistem Teknolojik Analiz Cihazları ve Görüntüleme Ekipmanlarıyla  Kişiye Özel Tabanlık Merkezi

Instagram